Ceny prądu spadają? Prosumenci mogą się zdziwić

Ceny prądu spadają? Prosumenci mogą się zdziwić
Autor Artur Zalewski
Artur Zalewski02.05.2024 | 3 min.

Witaj drogi Czytelniku! Jeśli jesteś prosumentem, ten artykuł jest dla Ciebie. Ogłoszona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) marcowa cena energii elektrycznej RCEm, która stanowi podstawę rozliczeń w systemie net-billingu, okazała się najniższą w historii. Czy taki spadek cen rzeczywiście powinien cieszyć prosumentów? Koniecznie przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Najtańsza cena energii w historii net-billingu

Drodzy prosumenci, mamy rewelacyjne wieści! Marcowa cena energii ogłoszona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne jest najniższa od kiedy zaczął obowiązywać system net-billingu. Po raz pierwszy od sierpnia 2022 roku cena energii RCEm spadła poniżej 300 zł/MWh, dokładnie do poziomu 249,12 zł/MWh.

To prawdziwy powód do radości dla wszystkich posiadaczy instalacji fotowoltaicznych! Taka niska cena prądu oznacza, że opłacalność inwestycji w odnawialne źródła energii słonecznej jeszcze bardziej wzrosła. Już teraz możecie liczyć na szybki zwrot poniesionych nakładów.

Warto przypomnieć, że system net-billingu umożliwia prosumentom magazynowanie niewykorzystanej energii z instalacji fotowoltaicznej w sieci i późniejsze jej pobranie. Dzięki tak niskiej cenie prądu za każdą pobraną kWh zapłacicie symboliczną opłatę.

Ogromne spadki cen energii dla prosumentów w 2024 r.

Marcowa cena energii RCEm jest nie tylko rekordowo niska, ale także wyraźnie niższa niż w poprzednich miesiącach 2024 roku. W styczniu cena prądu dla prosumentów wynosiła 437,02 zł/MWh, a w lutym 324,25 zł/MWh. Różnica w stosunku do marca to ponad 75 zł/MWh!

Ten trend spadkowy cen energii utrzymuje się już od drugiej połowy 2023 roku. Wówczas cena prądu RCEm zaczęła systematycznie spadać poniżej poziomu 500 zł/MWh. Dla porównania, najwyższa cena energii w historii net-billingu wyniosła aż 1017,27 zł/MWh i miała miejsce w sierpniu 2022 roku.

  • Sierpień 2022 r. - 1017,27 zł/MWh
  • Marzec 2024 r. - 249,12 zł/MWh

Sytuacja na rynku energii z miesiąca na miesiąc jest więc coraz lepsza dla prosumentów. Dzięki niskim cenom prądu zyski płynące z instalacji fotowoltaicznych stale rosną, a sama inwestycja bardzo szybko się zwraca.

Czytaj więcej: Prosumencki rynek się zwija? Konsumenci w panice

Czy rząd utrzyma miesięczną cenę RCEm po lipcu 2024 r.?

Zdjęcie Ceny prądu spadają? Prosumenci mogą się zdziwić

Zgodnie z obowiązującą ustawą o odnawialnych źródłach energii, od 1 lipca 2024 roku prosumenci mieli przejść na system rozliczania energii na podstawie ceny godzinowej zamiast miesięcznej. Taka zmiana budziła spore obawy wśród posiadaczy instalacji fotowoltaicznych.

Na szczęście Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało nowelizację ustawy, w której przewiduje pozostawienie rozliczeń na podstawie miesięcznej ceny prądu RCEm. To doskonała wiadomość, ponieważ prosumenci nie będą musieli dostosowywać się do bardziej skomplikowanego systemu rozliczeń godzinowych.

  • Miesięczna cena RCEm - prostsza i bardziej przejrzysta
  • Cena godzinowa - bardziej skomplikowana

Jeżeli rząd wprowadzi zapowiadane zmiany, inwestycja w energię słoneczną pozostanie opłacalna i bezproblemowa dla wszystkich prosumentów także po 1 lipca 2024 roku. System net-billingu z pewnością zyska na atrakcyjności.

Najczęściej zadawane pytania

Net-billing to system rozliczania energii dla prosumentów, który umożliwia magazynowanie nadwyżki wyprodukowanego prądu w sieci elektroenergetycznej i późniejsze jej pobranie. Pozwala to maksymalnie wykorzystać potencjał instalacji fotowoltaicznej.

Podstawą rozliczeń prosumentów w systemie net-billingu jest miesięczna cena energii RCEm ogłaszana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Za każdą pobraną z sieci kWh płaci się według aktualnej wartości RCEm.

Ogłoszona na marzec 2024 roku cena energii RCEm dla rozliczeń w net-billingu wynosi rekordowo niskie 249,12 zł/MWh. To historycznie najniższa wartość od początku funkcjonowania systemu.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, rząd planuje nowelizację ustawy i pozostawienie dotychczasowego systemu rozliczeń prosumentów na podstawie miesięcznej ceny RCEm także po 1 lipca 2024 roku.

Niska cena energii RCEm przekłada się na oszczędności dla prosumentów pobierających prąd z sieci. Im niższa cena, tym bardziej opłacalna jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną i tym szybciej się ona zwraca.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wiaty garażowe z panelami fotowoltaicznymi - idealne rozwiązanie na 2023
  2. Nowe baterie SolaX Power dla domów - optymalizowane dla CTR i intencji wyszukiwania
  3. Grzałka do fotowoltaiki - jak wybrać najlepszą i najtańszą w 2023?
  4. Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej - poradnik krok po kroku
  5. Donice drewniane tarasowe i ogrodowe na kwiaty | Idealne na balkon i taras
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Artur Zalewski
Artur Zalewski

Odnawialne źródła energii, budowlanka i wykończenia to moje obszary zainteresowań. Na blogu staram się przekazywać praktyczne informacje i ciekawe pomysły.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły