Dotacje dla prosumentów: Aktualne dostępne środki.

Dotacje dla prosumentów: Aktualne dostępne środki.
Autor Elwira Maciejewska
Elwira Maciejewska02.01.2024 | 5 min.

Dotacje dla prosumentów w ramach programu "Mój Prąd" cieszą się niesłabnącą popularnością. W piątej edycji naboru wniosków nadal pozostało do wykorzystania ponad 300 mln zł. Najwięcej pieniędzy przeznaczono na instalacje fotowoltaiczne, ale można też ubiegać się o dofinansowanie zakupu pomp ciepła, magazynów energii czy systemów zarządzania. Dotacją objęte są także kolektory słoneczne, choć na nie złożono najmniej wniosków. Nabór potrwa do 22 grudnia 2022 r. lub do wyczerpania środków.

Ile środków pozostało w programie Mój Prąd?

W piątej edycji programu Mój Prąd nadal pozostało do wykorzystania ponad 321 mln zł na dotacje. Początkowy budżet wynosił 100 mln zł, ale ze względu na duże zainteresowanie, zwiększono go najpierw o 400 mln zł, a następnie o dodatkowe 450 mln zł. Obecnie całkowita pula środków sięga 950 mln zł.

Do 16 października złożono prawie 86 tys. wniosków o łącznej wartości 628 mln zł. Wypłacono dotacje dla nieco ponad 24,7 tys. prosumentów, co stanowi ok. 28,8 proc. dotychczasowych wnioskodawców. Nabór potrwa do 22 grudnia 2022 r. lub do wyczerpania alokacji.

Jakie urządzenia najczęściej obejmowane dotacjami?

Zdecydowana większość wniosków w Moim Prądzie 5.0 dotyczy instalacji fotowoltaicznych – jest ich ponad 64 tysiące. Drugie w kolejności są pompy ciepła – złożono już ponad 9,2 tys. wniosków dotyczących ich dofinansowania. Trzecią pozycję zajmują magazyny energii elektrycznej z ponad 5,3 tys. aplikacji.

Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszą się magazyny ciepła i systemy zarządzania energią. Natomiast na samym końcu znajdują się kolektory słoneczne – na nie złożono zaledwie 130 wniosków.

Wnioski w podziale na urządzenia

Urządzenie Liczba wniosków Wartość wniosków [mln zł]
Instalacje fotowoltaiczne 64 070 386,62
Pompy ciepła 9 256 140,13
Magazyny energii elektr. 5 371 78,77
Systemy HEMS/EMS 2 762 7,75
Kolektory słoneczne 130 0,42

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla biznesu: inwestycja zwraca się po 3-5 latach

Kto może ubiegać się o dotację?

Dotacje z Mojego Prądu 5.0 skierowane są wyłącznie do właścicieli domów jednorodzinnych, spełniających jeden z poniższych warunków:

 • Rozliczają się w systemie net-billing, nie otrzymali wcześniej dotacji na instalację PV lub złożyli wniosek o przyłączenie po 31 marca 2022 r.
 • Rozliczają się w systemie opustów, nie dostali wcześniej dotacji i przejdą na net-billing.
 • Otrzymali już dotację, ale zmienili system rozliczeń na net-billing i chcą dofinansowania na dodatkowe urządzenie.

Kluczowe dla uzyskania środków jest rozliczanie w systemie net-billingu lub gotowość do przejścia na ten system.

Trzy grupy uprawnione do dotacji

Fundusz NFOŚiGW podzielił wnioskodawców na 3 grupy. Szczegóły dotyczące wymagań wobec każdej z grup znajdują się w regulaminie programu.

Wysokość dotacji na poszczególne instalacje

Dotacje dla prosumentów: Aktualne dostępne środki.

Maksymalna kwota dotacji z Mojego Prądu wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Szczegółowe kwoty wsparcia na montaż konkretnych urządzeń to m.in.:

 • Instalacja fotowoltaiczna – 6 tys. zł lub 7 tys. zł
 • Dodatkowa instalacja fotowoltaiczna dla dotychczasowych beneficjentów – 3 tys. zł
 • Pompa ciepła – od 4,4 tys. zł do 28,5 tys. zł w zależności od rodzaju
 • Magazyn energii elektrycznej – 16 tys. zł
 • Magazyn ciepła – 5 tys. zł
 • System zarządzania energią – 3 tys. zł
 • Kolektory słoneczne – 3,5 tys. zł

Pełną listę urządzeń wraz z maksymalnymi kwotami wsparcia można znaleźć w regulaminie programu Mój Prąd na stronie https://mojprad.gov.pl/.

Realizacja płatności w poprzedniej edycji

W czwartej odsłonie programu Mój Prąd jego początkowy budżet wynosił 350 mln zł. Do 16 października 2022 r. wypłacono już łącznie 332 mln zł dla prawie 62 tys. prosumentów. To 99,4 proc. całości złożonych wniosków.

Najwięcej pieniędzy trafiło na instalacje fotowoltaiczne – dokładnie 55 885 oraz magazyny ciepła – 2 429 wniosków. Spore środki wypłacono również na magazyny energii i systemy zarządzania.

Kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie programu była konsekwencja i szybkość realizacji wypłat. To buduje zaufanie prosumentów i zachęca do składania kolejnych wniosków.

Termin naboru wniosków

Piąta edycja programu Mój Prąd potrwa do 22 grudnia 2022 r. lub do wyczerpania przeznaczonych na nią środków. Ze względu na rosnącą z każdym miesiącem liczbę składanych wniosków, warto działać szybko i nie odkładać decyzji na ostatnią chwilę.

Wnioski można składać wyłącznie przez internet, za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie dostępnego na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl/. Bezpośredni link znajduje się również na portalu programu Mój Prąd.

Podsumowanie

Piąta edycja programu Mój Prąd cieszy się ogromną popularnością wśród polskich prosumentów. Dotyczy to zwłaszcza dotacji na instalacje fotowoltaiczne, które stanowią zdecydowaną większość składanych wniosków. Cały czas pozostają też do wykorzystania znaczne środki sięgające ponad 300 mln zł.

Kluczowe z punktu widzenia otrzymania dofinansowania jest przejście na rozliczenia w systemie net-billingu. Dotyczy to zarówno nowych prosumentów, jak i tych korzystających dotąd z opustów. Zmiana systemu rozliczeń oznacza wyższe dotacje.

NFOŚiGW sukcesywnie realizuje wypłaty zarówno w ramach piątej, jak i poprzedniej edycji programu. Wysoka skuteczność Funduszu w tym obszarze zachęca do składania kolejnych wniosków. Nabór w Moim Prądzie 5.0 potrwa maksymalnie do 22 grudnia br.

Wobec rosnącej z miesiąca na miesiąc liczby składanych wniosków, warto działać szybko i maksymalnie wykorzystać dofinansowanie, póki jest ono jeszcze dostępne.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wiaty garażowe z panelami fotowoltaicznymi - idealne rozwiązanie na 2023
 2. Zerowy VAT na magazyny energii dla prosumentów na Wyspach: Korzyści dla polskich gospodarstw domowych
 3. Grzałka do fotowoltaiki - jak wybrać najlepszą i najtańszą w 2023?
 4. Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej - poradnik krok po kroku
 5. Donice drewniane tarasowe i ogrodowe na kwiaty | Idealne na balkon i taras
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Elwira Maciejewska
Elwira Maciejewska

Jestem osobą, która pasjonuje się OZE, budowlanką i wykończeniami. Na moim blogu znajdziesz wiele praktycznych porad i inspiracji z tych dziedzin.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły