Gigawaty mocy uciekają z systemu! Ekspert wyjaśnia powody

Gigawaty mocy uciekają z systemu! Ekspert wyjaśnia powody
Autor Elwira Maciejewska
Elwira Maciejewska17.04.2024 | 4 min.

Drogi Czytelniku, niejednokrotnie w słoneczne dni operator systemu przesyłowego PSE zmuszony był do wyłączania farm fotowoltaicznych. Tylko w marcu tego roku zdecydowano się na takie kroki aż 6 razy, a w jedną niedzielę odstawiono instalacje o mocy ponad 5 GW - tyle, ile wynosi moc Bełchatowa! Artur Wojtysiak z firmy Solfinity wyjaśnia kulisy tych działań oraz przedstawia potencjalne rozwiązania, które mogłyby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

Okoliczności wyłączania instalacji PV przez operatora

Pierwszy kwartał roku to okres, w którym produkcja energii z instalacji PV jest najniższa. Jednak nawet w tym czasie operator systemu przesyłowego, czyli PSE, był zmuszony wielokrotnie wydawać polecenia wyłączenia farm fotowoltaicznych. W samym marcu zdarzało się to aż 6 razy, co łącznie dało 24 godziny bez pracy tych instalacji.

Sytuacja zaostrzyła się również w kwietniu - w ubiegłą niedzielę, przez 7 godzin, jednostki wytwórcze z OZE nie pracowały. Oznacza to, że w sumie tylko w tym kwartale PV nie produkowało energii przez 31 godzin, co przekłada się na stratę niemal 30 gigawatów mocy.

Jak wyjaśnia Artur Wojtysiak, ekspert z firmy Solfinity, PSE nie ma innego wyjścia - wyłączenia następują przeważnie w niedziele, gdy zapotrzebowanie na moc w systemie jest najmniejsze. Jednocześnie w słoneczne dni elektrownie PV pracują bardzo wydajnie, przez co dochodzi do nadpodaży energii, której system nie jest w stanie przyjąć.

Brak równowagi między produkcją a zużyciem energii

Przymusowe wyłączanie instalacji OZE to oczywiście duża utrata dla inwestorów, którzy w takich przypadkach mogą ubiegać się o rekompensaty. Obowiązujące obecnie procedury nakładają jednak na właścicieli instalacji PV konieczność zgłoszenia tej sytuacji do PSE w ciągu 14 dni - w przeciwnym razie część rekompensaty przepada.

 • Niezbilansowanie systemu to poważny problem, na który wpływ ma rosnąca moc jednostek wytwórczych z PV
 • Tylko w tej dekadzie możemy spodziewać się wzrostu mocy PV o kolejne 20 GW
 • Przy takim przyroście wątpliwe jest, aby sieć była w stanie przyjąć całą wyprodukowaną energię, zwłaszcza w sezonie letnim

Jak zauważa Artur Wojtysiak, dlatego z niecierpliwością oczekuje się drugiej reformy rynku bilansującego, która ma zacząć obowiązywać w czerwcu 2024 roku. Jej celem będzie większe zaangażowanie różnych uczestników rynku, w tym producentów OZE i odbiorców energii, w bilansowanie popytu i podaży. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo systemu oraz ułatwić transformację energetyczną.

Czytaj więcej: Budowa elektrowni słonecznych – poznaj nowe przepisy na szkoleniu online

Rozwiązania systemowe zwiększające elastyczność sieci

Zdjęcie Gigawaty mocy uciekają z systemu! Ekspert wyjaśnia powody

Kluczowym elementem reformy będzie stworzenie rynku bilansującego, na którym będzie się odbywało fizyczne bilansowanie produkcji i zużycia energii. Reforma ma na celu szersze otwarcie tego rynku na różne podmioty, tak aby zapewnić większą elastyczność systemu.

Część rozwiązań będzie także skierowana do odbiorców, którzy będą mogli aktywnie uczestniczyć w rynku poprzez oferty redukcji zapotrzebowania na energię. Przełoży się to na dodatkowe przychody dla konsumentów, a w dłuższej perspektywie zwiększy udział OZE i ograniczy emisje CO2.

 • W obliczu wyzwań systemowych, istotną rolę będą pełniły magazyny energii
 • Mogą one magazynować prąd w okresach niskiego zużycia, by uwolnić go podczas szczytów
 • Ponadto magazyny będą mogły szybko reagować na zmiany w sieci, stabilizując jej pracę

Firma Solfinity dostrzega potencjał rozwoju tego sektora i zatrudnia ekspertów, którzy projektują bateryjne magazyny o mocach przekraczających 1 MW. To właśnie takie rozwiązania mogą odegrać kluczową rolę w zagospodarowaniu nadwyżek energii z OZE i zapewnieniu stabilności systemu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wiaty garażowe z panelami fotowoltaicznymi - idealne rozwiązanie na 2023
 2. Nowe baterie SolaX Power dla domów - optymalizowane dla CTR i intencji wyszukiwania
 3. Grzałka do fotowoltaiki - jak wybrać najlepszą i najtańszą w 2023?
 4. Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej - poradnik krok po kroku
 5. Donice drewniane tarasowe i ogrodowe na kwiaty | Idealne na balkon i taras
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Elwira Maciejewska
Elwira Maciejewska

Jestem osobą, która pasjonuje się OZE, budowlanką i wykończeniami. Na moim blogu znajdziesz wiele praktycznych porad i inspiracji z tych dziedzin.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły