Ile waży panel fotowoltaiczny? Jaka jest waga paneli solarnych?

 Ile waży panel fotowoltaiczny? Jaka jest waga paneli solarnych?
Autor Kamil Krawczyk
Kamil Krawczyk15.09.2023 | 6 min.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, jednym z kluczowych parametrów, który należy wziąć pod uwagę, jest waga paneli fotowoltaicznych. Od tego zależy bowiem dobór konstrukcji montażowej, a także sposób instalacji. Waga paneli ma również znaczenie przy transporcie i przenoszeniu modułów. Sprawdźmy zatem, jakie są typowe wagi paneli fotowoltaicznych i od czego zależą.

Ile waży panel fotowoltaiczny?

Średnia waga pojedynczego panelu fotowoltaicznego to około 18-20 kg. Jest to wartość uśredniona, gdyż waga może się istotnie różnić w zależności od kilku czynników:

 • Rodzaj ogniw - monokrystaliczne czy polikrystaliczne
 • Rozmiar panelu (powierzchnia)
 • Liczba ogniw w panelu
 • Moc panelu
 • Producent i model

Dokładną wagę paneli zawsze można sprawdzić w specyfikacji technicznej konkretnego produktu. Niemniej jednak, znając średnie wartości, łatwiej przygotować się do transportu i montażu.

Średnia waga paneli fotowoltaicznych to 18-20 kg

Jak już wspomniano, typowa waga panelu fotowoltaicznego waha się w przedziale 18-20 kg. Jest to mniej więcej tyle, ile waży duży telewizor LCD lub niewielki worek cementu. Oczywiście zdarzają się panele lżejsze i cięższe. Lekkie modele mogą ważyć około 14-15 kg, a bardzo ciężkie nawet ponad 30 kg.

W instalacjach dla domów jednorodzinnych najczęściej montowane są właśnie standardowe panele 18-20 kg. Tej wagi moduły są optymalne do przenoszenia i instalacji dla 1-2 osób. Cięższe o wadze ponad 25 kg mogą być już trudniejsze w transporcie bez użycia podnośników.

Waga paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych

Czy rodzaj zastosowanych ogniw w panelu ma wpływ na jego wagę? Otóż panele monokrystaliczne są zazwyczaj nieco lżejsze od polikrystalicznych o tej samej mocy. Różnica wynika głównie z mniejszej ilości krzemu użytego do produkcji ogniw monokrystalicznych. Te drugie są po prostu wydajniejsze.

Przykładowo, popularny panel monokrystaliczny 330W może ważyć ok. 19 kg, podczas gdy porównywalny mocą panel polikrystaliczny 340W - ok. 21 kg. Jednak są to tylko uśrednione wartości, które mogą się różnić w zależności od producenta.

Rozmiar paneli a ich waga - czym się różnią?

 Ile waży panel fotowoltaiczny? Jaka jest waga paneli solarnych?

Im większa powierzchnia panelu, tym naturalnie jego waga będzie wyższa. Wynika to z zastosowania grubszej ramy aluminiowej oraz większej liczby ogniw.

Typowe panele o wymiarach ok. 1,7 m x 1 m ważą właśnie około 18-20 kg. Natomiast duże panele dla farm fotowoltaicznych o wym. 2x1 m mogą osiągać wagę ponad 30 kg.

Porównując konkretne modele, różnica w wadze między panelem standardowym (1,7 m x 1 m), a dużym (2 m x 1 m) tego samego producenta wynosi zazwyczaj 4-6 kg.

Waga paneli solarnych 60 i 72 ogniw

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wagę panelu jest liczba zastosowanych w nim ogniw. Standardowe modele to 60 lub 72 ogniwa w panelu. Różnica wagowa między nimi wynosi około 1-2 kg.

Przykładowo, popularne panele z 60 ogniwami ważą zwykle 17-19 kg. Natomiast porównywalne modele 72-ogniwowe - ok. 19-21 kg. Im więcej ogniw, tym naturalnie waga jest wyższa.

Różnice w wadze paneli w zależności od mocy

Czy waga paneli różni się w zależności od ich mocy? W tym przypadku zależność nie jest już tak bezpośrednia.

Panele o większej mocy wcale nie muszą być cięższe od tych o mniejszej. Przykładowo, nowoczesny panel monokrystaliczny 400W może ważyć nawet mniej niż starszy technologicznie model 250W. Wynika to z postępu technologicznego i zastosowania lżejszych materiałów.

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę panele tej samej generacji, te o większej mocy (a więc z większą ilością ogniw) zazwyczaj będą minimalnie cięższe.

Jak sprawdzić wagę panelu przed zakupem?

Aby sprawdzić dokładną wagę paneli fotowoltaicznych przed zakupem, należy przede wszystkim sięgnąć do specyfikacji technicznej produktu. Znajdują się w niej szczegółowe dane dotyczące m.in. wymiarów, masy i specyfikacji panelu.

Warto też poszukać opinii na temat konkretnych modeli w internecie. Użytkownicy często dzielą się tam praktycznymi spostrzeżeniami na temat masy paneli, ich sztywności i łatwości montażu.

Jak zamontować ciężkie panele fotowoltaiczne?

Aby bezpiecznie i stabilnie zamontować ciężkie panele fotowoltaiczne, szczególnie na dachach, należy zadbać o odpowiednio wytrzymałą konstrukcję montażową. Kluczowe są tu m.in.:

 • Grubość i jakość profili aluminiowych konstrukcji
 • Mocowanie do min. 3 lub 4 łat dachowych
 • Stosowanie dodatkowych wsporników i kątowników wzmacniających
 • Unikanie dużych odległości pomiędzy punktami mocowania

Ciężkie panele wymagają też ostrożności przy transporcie i podnoszeniu. Zaleca się używanie zaczepów i podnośników, a także pracę przynajmniej dwuosobowej ekipy monterskiej.

Podsumowanie

Podsumowując, typowa waga paneli fotowoltaicznych mieści się w przedziale 18-20 kg. Na masę wpływają przede wszystkim: rodzaj ogniw, rozmiar modułów, liczba ogniw oraz moc. Duże, ciężkie panele wymagają solidniejszych konstrukcji i ostrożniejszego montażu. Znając wagę paneli przed instalacją, łatwiej odpowiednio dobrać system mocowania i przygotować się do transportu.

Najczęstsze pytania

Najlżejsze dostępne panele fotowoltaiczne ważą około 14-15 kg. Są to zazwyczaj modele o mniejszych rozmiarach lub wykonane z innowacyjnych, lekkich materiałów.

Nie ma bezpośredniej zależności pomiędzy wagą a jakością lub trwałością paneli. Nowoczesne, lekkie modele mogą być równie wytrzymałe co cięższe starsze panele.

Do transportu ciężkich modułów zaleca się używanie podnośników, wózków transportowych oraz pracę przynajmniej 2-osobowej ekipy. Należy unikać ręcznego przenoszenia pojedynczych paneli przez jedną osobę.

Wpływ mocy na wagę nie jest bezpośredni. Panele o większej mocy niekoniecznie muszą być cięższe. Jednak przy tej samej generacji urządzeń, wraz ze wzrostem mocy minimalnie rośnie masa.

Do montażu ciężkich paneli zaleca się solidne profile aluminiowe, grubości minimum 2 mm oraz mocowanie do min. 3-4 łat dachowych. Ważne jest też stosowanie dodatkowych wsporników wzmacniających.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wiaty garażowe z panelami fotowoltaicznymi - idealne rozwiązanie na 2023
 2. Największy na świecie magazyn energii powstał w Chinach. Ten przełomowy projekt zaskoczy Cię!
 3. Zerowy VAT na magazyny energii dla prosumentów na Wyspach: Korzyści dla polskich gospodarstw domowych
 4. FOTOWOLTAIKA NA GRUNCIE - JAKA KONSTRUKCJA POD PANELE JEST NAJLEPSZA? OPTYMALNE ROZWIĄZANIE W 2023
 5. Przewody i kable do fotowoltaiki - kup online najlepsze przewody PV
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kamil Krawczyk
Kamil Krawczyk

Zapraszam na bloga, gdzie znajdziesz wiele ciekawych informacji o OZE, budownictwie i wykończeniach. Chcę dzielić się swoją wiedzą i pomagać innym.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły