Kolejny kraj z UE wprowadza zerowy VAT dla prosumentów

Kolejny kraj z UE wprowadza zerowy VAT dla prosumentów
Autor Dominika Duda
Dominika Duda22.12.2023 | 5 min.

Austria dołącza do grona krajów Unii Europejskiej, które wprowadziły zerową stawkę VAT dla prosumentów instalujących systemy fotowoltaiczne. Podobne regulacje obowiązują już w Niemczech, Irlandii i Rumunii. Austria idzie jednak o krok dalej, gdyż zerowy VAT będzie dotyczył wszystkich instalacji PV o mocy do 35 kW, a nie tylko mniejszych systemów. Preferencja podatkowa została wprowadzona, by dodatkowo zachęcić Austriaków do inwestycji w fotowoltaikę prosumencką i przyspieszyć rozwój tego rynku.

Niemcy wprowadzają zerowy VAT

Niemcy jako pierwszy kraj Unii Europejskiej zdecydowały się na wprowadzenie zerowej stawki VAT dla prosumentów instalujących systemy fotowoltaiczne. Preferencja ta została wprowadzona na początku 2023 roku i jest elementem pakietu ulg podatkowych mających wesprzeć niemiecką gospodarkę wychodzącą z kryzysu po pandemii.

Zerowy VAT dotyczy zakupu i montażu mniejszych instalacji PV, których moc nie przekracza 30 kW w przypadku domów jednorodzinnych i budynków, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Dla systemów przypadających na gospodarstwo domowe lub firmę limit ten wynosi 15 kW.

Inne ulgi dla prosumentów

To nie jedyne ułatwienie wprowadzone przez Niemcy. Od stycznia 2023 roku prosumenci są również zwolnieni z podatku dochodowego od sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci. Dodatkowo zniesiono limit eksportu energii z instalacji PV, który wcześniej wynosił 70% całkowitej produkcji.

Dzięki temu opłacalność inwestycji w fotowoltaikę prosumencką w Niemczech znacząco wzrosła. Ulgi podatkowe mają zachęcić obywateli i firmy do przechodzenia na własne, odnawialne źródła energii.

Irlandia obniża VAT dla fotowoltaiki

W ślady Niemiec poszła Irlandia, która od maja 2022 roku wprowadziła zerową stawkę VAT dla prosumentów instalujących systemy fotowoltaiczne. Wcześniej wynosiła ona 13,5%.

Zdaniem irlandzkich władz, obniżka podatku sprawiła, że średni koszt domowej instalacji PV spadł z ok. 9 tys. euro do 8 tys. euro. Skróciło to też okres zwrotu inwestycji z 7 do 6,2 roku. Jednocześnie budżet kraju stracił z tego tytułu ok. 19 mln euro rocznie wpływów z VAT.

Mniejsze obciążenia w Rumunii

Rumunia również postanowiła wesprzeć rynek prosumencki, obniżając stawkę VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne. Wcześniej wynosiła ona 19%, a od 2022 roku została zredukowana do 5%.

To znacząca obniżka kosztów inwestycji dla rumuńskich prosumentów. Nie jest to co prawda zerowa stawka, ale i tak zdecydowanie zwiększa atrakcyjność montażu własnych systemów PV.

Czytaj więcej: Ostatnia szansa na korzystanie z dotacji z Mojego Prądu. Bezpłatna energa elektryczna dla Twojego domu!

Austria idzie w ślady sąsiadów

2021 740 MW
2022 1009 MW

Kolejnym krajem, który postanowił wesprzeć rynek prosumencki jest Austria. W 2022 roku przekroczyła ona po raz pierwszy poziom 1 GW nowych mocy w fotowoltaice, notując znaczny wzrost w stosunku do lat ubiegłych.

Aby dodatkowo zachęcić Austriaków do inwestycji we własne instalacje PV, rząd zdecydował się pójść śladem Niemiec i Irlandii. Od początku 2024 roku ma zostać wprowadzona zerowa stawka VAT dla prosumentów.

Wyższy limit mocy

Co ważne, w Austrii preferencja obejmie wszystkie systemy o mocy do 35 kW. Dla porównania, w Niemczech jest to 30 kW. Daje to szansę na montaż większych instalacji PV bez ponoszenia kosztów VAT.

Zerowy VAT tylko na 2 lata

Kolejny kraj z UE wprowadza zerowy VAT dla prosumentów

Zerowa stawka VAT na instalacje fotowoltaiczne dla prosumentów została wprowadzona w Austrii na 2 lata, w ramach pakietu działań mających wesprzeć tamtejszą gospodarkę.

Nie będzie to zatem preferencja bezterminowa, choć po dwóch latach jej działania może zostać przedłużona, jeśli przyniesie zadowalające efekty.

Dwuletni okres zwolnienia z VAT powinien zachęcić wielu Austriaków do podjęcia decyzji o inwestycji w fotowoltaikę. Zwłaszcza, że wkrótce mogą pojawić się kolejne obciążenia dla właścicieli systemów PV.

Dodatkowe zachęty

Oprócz ulgi podatkowej w postaci zerowego VAT, w Austrii nadal będzie można ubiegać się o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej w ramach rządowego programu wsparcia. Bardzo duże zainteresowanie dotacjami potwierdza fakt złożenia w ciągu pół godziny ponad 20 tys. wniosków w ostatnim naborze.

Zainteresowanie dotacjami w Austrii

  • Program dotacji dodatkowo stymulował będzie rynek fotowoltaiki prosumenckiej w Austrii
  • W ostatnim naborze w ciągu 30 minut złożono 20 tys. wniosków o dofinansowanie
  • Świadczy to o bardzo dużym zainteresowaniu inwestycjami w instalacje PV

System dotacji, podobnie jak zerowy VAT, będzie skutecznie zachęcał Austriaków do inwestowania we własne mikroinstalacje fotowoltaiczne. Ogromne zainteresowanie dofinansowaniem na montaż systemów PV pokazuje, że ulgi podatkowe są potrzebnym, aczkolwiek niewystarczającym czynnikiem napędzającym ten rynek.

Podsumowanie

W ostatnich miesiącach obserwujemy coraz większe zainteresowanie krajów Unii Europejskiej wprowadzaniem preferencji podatkowych mających stymulować rynek prosumenckiej fotowoltaiki. Pionierem były tutaj Niemcy, które na początku 2023 roku zdecydowały się na wprowadzenie zerowego VAT-u dla prosumentów instalujących systemy PV.

W ślady Niemiec poszły następnie Irlandia i Rumunia, które również obniżyły podatek VAT na zakup i montaż domowych instalacji fotowoltaicznych. Teraz dołączyła do nich Austria, gdzie od 2024 roku ma obowiązywać zerowa stawka VAT, przy czym zwolnienie będzie dotyczyć wszystkich systemów o mocy do 35 kW.

Preferencje podatkowe mają na celu zachęcenie obywateli i firm do przechodzenia na własne, odnawialne źródła energii. Widać już pierwsze efekty tych działań w postaci znacznego przyśpieszenia rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej w wymienionych krajach.

Przykład Niemiec, Irlandii, Rumunii i Austrii pokazuje, że odpowiednio ukierunkowana polityka podatkowa może być skutecznym narzędziem stymulowania pożądanych zmian na rynku. W kontekście transformacji energetycznej jest to szczególnie istotne spostrzeżenie.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wiaty garażowe z panelami fotowoltaicznymi - idealne rozwiązanie na 2023
  2. Największy na świecie magazyn energii powstał w Chinach. Ten przełomowy projekt zaskoczy Cię!
  3. Zerowy VAT na magazyny energii dla prosumentów na Wyspach: Korzyści dla polskich gospodarstw domowych
  4. Grzałka do fotowoltaiki - jak wybrać najlepszą i najtańszą w 2023?
  5. Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej - poradnik krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dominika Duda
Dominika Duda

OZE, budownictwo i wykończenia to moje pasje, którymi dzielę się na blogu. Znajdziesz u mnie wiele praktycznych porad i inspiracji w tych dziedzinach.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły