Magazyn fotowoltaiki balkonowej - nowy projekt Dyness

Magazyn fotowoltaiki balkonowej - nowy projekt Dyness
Autor Dominika Duda
Dominika Duda05.01.2024 | 6 min.

Magazyn fotowoltaiki balkonowej to nowy produkt chińskiego producenta Dyness. Junior Box to niewielki magazyn energii zaprojektowany z myślą o nowoczesnych balkonach. Urządzenie wyróżnia się eleganckim wyglądem i elastycznością - można je łatwo rozbudować do czterech jednostek o łącznej pojemności 6,4 kWh. Jak zapewnia producent, w zupełności wystarczy to do zasilania całego mieszkania. Dodatkowo Junior Box jest prosty w montażu - działa w systemie plug-and-play.

Niewielki magazyn dla fotowoltaiki

Nowy produkt chińskiego producenta Dyness o nazwie Junior Box to kompaktowy magazyn energii przeznaczony specjalnie dla fotowoltaiki balkonowej. Jednostka została zaprojektowana z myślą o nowoczesnych balkonach - charakteryzuje się eleganckim, estetycznym wyglądem.

Niewielkie gabaryty nie oznaczają jednak małej funkcjonalności. Podstawowa wersja Junior Box ma pojemność 1,6 kWh, ale istnieje opcja rozbudowy systemu aż do 4 jednostek, co daje łącznie 6,4 kWh. Jak zapewnia producent, wystarczy to w pełni do zmagazynowania energii potrzebnej do zasilenia całego mieszkania.

Pojedyncza jednostka waży tylko 18 kg, a jej wymiary to zaledwie 420 x 283 x 245 mm. W środku, oprócz baterii litowo-żelazowo-fosforanowej (LFP), znajdują się moduły BMS i MPPT odpowiedzialne za kontrolę i optymalizację pracy. Junior Box działa w systemie plug-and-play - montaż sprowadza się do podłączenia gotowych złącz MC4.

Łatwa kontrola za pomocą aplikacji

Aby mieć pełną kontrolę nad pracą magazynu energii, wystarczy zainstalować aplikację Smart ESS na swoim smartfonie. Pozwala ona na monitorowanie na bieżąco parametrów pracy, a także optymalizację ustawień w celu maksymalizacji efektywności.

Nie podano informacji na temat ceny Junior Box. Jednak biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie fotowoltaiką balkonową, szczególnie w Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej, popyt na tego typu urządzenia może dynamicznie rosnąć.

Elastyczność i łatwa rozbudowa

Junior Box to nie tylko kompaktowe rozmiary, ale także elastyczność. Istnieje bowiem opcja stopniowej rozbudowy systemu w miarę potrzeb i możliwości finansowych użytkownika.

Podstawowa jednostka ma pojemność 1,6 kWh, co powinno wystarczyć do pokrycia podstawowych potrzeb gospodarstwa domowego. Jeśli jednak zapotrzebowanie na energię wzrośnie, np. po zakupie większej liczby urządzeń elektrycznych, z łatwością można dokupić kolejne moduły.

Producent przewidział możliwość rozbudowy systemu maksymalnie do 4 takich samych jednostek. Oznacza to uzyskanie łącznie 6,4 kWh pojemności, co jak deklaruje, wystarczy nawet do zasilenia całego mieszkania w bloku.

Liczba modułów Pojemność
1 1,6 kWh
2 3,2 kWh
3 4,8 kWh
4 6,4 kWh

Taka elastyczność to duża zaleta, pozwalająca dopasować konfigurację i moc magazynu energii do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Czytaj więcej: Dofinansowanie na magazyny energii dla PGE: zasoby i warunki

Wszystko w jednym - magazyn i kontrola

Kompaktowy rozmiar Junior Box oznacza nie tylko oszczędność miejsca. W środku, oprócz baterii, znajdują się także moduły BMS i MPPT odpowiedzialne za kontrolę i optymalizację pracy magazynu.

Oznacza to, że w jednej niewielkiej obudowie mamy zarówno magazyn energii, jak i system zarządzania nim. Nie ma potrzeby instalowania dodatkowych kontrolerów czy osobnych modułów optymalizujących.

Moduły umieszczone są w sposób umożliwiający w razie potrzeby ich szybką wymianę lub serwis. Montaż odbywa się w systemie plug-and-play, dzięki wykorzystaniu gotowych złącz MC4.

Z myślą o nowoczesnych balkonach

Magazyn fotowoltaiki balkonowej - nowy projekt Dyness

Nowoczesna architektura często wiąże się z dużymi przeszkleniami, balkonami i tarasami. Dlatego projektanci Junior Box zadbali o to, by magazyn energii pasował swoim wyglądem do takich wnętrz.

Obudowa charakteryzuje się eleganckim, minimalistycznym designem i niewielkimi gabarytami, dzięki czemu nie szpeci nowoczesnych balkonów. Jednocześnie spełnia wymogi odporności IP55, co oznacza, że może być bez obaw montowana na zewnątrz.

Kompaktowe wymiary sprawiają również, że Junior Box z powodzeniem zmieści się nawet na niewielkich balkonach lub tarasach, nie zajmując cennej przestrzeni.

Plug and play dla każdego

Czasy, gdy instalacja urządzeń elektronicznych nastręczała mnóstwo problemów, dawno minęły. Junior Box działa w systemie plug-and play, dzięki czemu jego montaż jest banalnie prosty.

W zestawie znajdują się gotowe złącza MC4, które wystarczy podpiąć do odpowiednich gniazd w magazynie energii. Na tym w zasadzie kończą się obowiązki instalacyjne. Reszta ustawień odbywa się już zdalnie poprzez aplikację mobilną.

Oznacza to, że z montażem Junior Box poradzi sobie praktycznie każdy. To zdecydowanie ułatwia życie i pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze, które trzeba by wydać na elektryka.

Zasięg aż do 6,4 kWh

Mimo niewielkich rozmiarów pojedynczej jednostki, Junior Box oferuje spory potencjał. Istnieje bowiem opcja rozbudowy systemu maksymalnie do 4 takich samych modułów.

Oznacza to uzyskanie łącznie aż 6,4 kWh pojemności magazynowej. Jak informuje producent, w zupełności wystarcza to nawet do zasilania całego mieszkania znajdującego się w bloku.

6,4 kWh pojemności wystarczy do zasilenia całego mieszkania w bloku

Taka elastyczność konfiguracji to ogromna zaleta Junior Box. Pozwala bowiem dostosować zasięg i moc magazynu energii do indywidualnych potrzeb użytkownika, nawet jeśli początkowo są one stosunkowo niewielkie.

Podsumowanie

Junior Box to nowy magazyn energii dla fotowoltaiki balkonowej od chińskiego producenta Dyness. Urządzenie wyróżnia przede wszystkim kompaktowy rozmiar i nowoczesny, elegancki wygląd, pasujący do modernistycznych aranżacji. Mimo niewielkich gabarytów oferuje spory potencjał - możliwość rozbudowy do 4 takich samych modułów i uzyskanie łącznie 6,4 kWh pojemności, wystarczającej nawet dla całego mieszkania. Montaż urządzenia jest banalnie prosty dzięki systemowi plug-and-play. Junior Box to z pewnością interesująca propozycja dla osób szukających kompaktowego i łatwego w instalacji magazynu energii od fotowoltaiki balkonowej.

Największą zaletą Junior Boxa jest elastyczność. Podstawowy moduł oferuje 1,6 kWh pojemności, ale w razie potrzeby można stopniowo dokupywać kolejne, identyczne jednostki. Producent przewidział możliwość rozbudowy maksymalnie do 4 modułów, co daje w sumie 6,4 kWh - wartość wystarczającą do zasilenia całego mieszkania w bloku. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające dostosować parametry magazynu energii do indywidualnych potrzeb.

Kolejnym atutem urządzenia jest prostota montażu. Junior Box działa w systemie plug-and-play - wystarczy podłączyć gotowe złącza MC4 według instrukcji, aby rozpocząć korzystanie z magazynu. Nie ma potrzeby angażowania elektryka, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Obsługa odbywa się przez aplikację mobilną.

Junior Box jawi się zatem jako ciekawa alternatywa dla osób poszukujących niedrogiego i łatwego w instalacji rozwiązania do magazynowania energii z fotowoltaiki balkonowej. Kompaktowe gabaryty w połączeniu ze sporym potencjałem mocy to mocne strony tej propozycji.

Najczęstsze pytania

Podstawowa wersja Junior Boxa ma pojemność 1,6 kWh. Jednak istnieje możliwość rozbudowy systemu maksymalnie do 4 identycznych modułów. W ten sposób można uzyskać łącznie 6,4 kWh pojemności, co jak zapewnia producent, wystarczy do zasilenia całego mieszkania.

Pojedynczy moduł Junior Box ma wymiary 420 x 283 x 245 mm i waży 18 kg. Dzięki kompaktowej budowie nadaje się do montażu nawet na niewielkich balkonach i tarasach, nie zajmując cennej przestrzeni.

Montaż Junior Boxa jest niezwykle prosty - odbywa się w systemie plug-and-play. W zestawie znajdują się gotowe złącza MC4. Wystarczy podłączyć je do gniazd w urządzeniu zgodnie z instrukcją, nie angażując do tego elektryka.

Po zainstalowaniu Junior Box można w pełni kontrolować z poziomu aplikacji mobilnej Smart ESS. Pozwala ona na bieżąco monitorować parametry pracy oraz optymalizować ustawienia w celu maksymalizacji efektywności.

Niestety producent nie podał na razie informacji na temat ceny urządzenia. Można jednak spodziewać się, że ze względu na niewielkie gabaryty i przeznaczenie dla fotowoltaiki balkonowej, nie będzie to wygórowana kwota.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wiaty garażowe z panelami fotowoltaicznymi - idealne rozwiązanie na 2023
  2. Największy na świecie magazyn energii powstał w Chinach. Ten przełomowy projekt zaskoczy Cię!
  3. Zerowy VAT na magazyny energii dla prosumentów na Wyspach: Korzyści dla polskich gospodarstw domowych
  4. Grzałka do fotowoltaiki - jak wybrać najlepszą i najtańszą w 2023?
  5. Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej - poradnik krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dominika Duda
Dominika Duda

OZE, budownictwo i wykończenia to moje pasje, którymi dzielę się na blogu. Znajdziesz u mnie wiele praktycznych porad i inspiracji w tych dziedzinach.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły