Magazyny energii tesli rosna szybciej niz segment motoryzacyjny

Magazyny energii tesli rosna szybciej niz segment motoryzacyjny
Autor Elwira Maciejewska
Elwira Maciejewska07.02.2024 | 5 min.

Magazyny energii Tesli notują rekordowy wzrost sprzedaży, wyprzedzając segment motoryzacyjny firmy. W 2023 roku sprzedaż magazynów wzrosła o 124% w porównaniu z poprzednim rokiem. Bateryjne systemy magazynowania energii stają się kluczowym obszarem działalności Tesli, generując rosnącą część przychodów. Jednocześnie spada sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w USA, co pokazuje, że to właśnie magazyny energetyczne napędzają wzrost firmy. Po uruchomieniu nowej fabryki produkcja i sprzedaż tych urządzeń jeszcze przyspieszy.

Rekordowa sprzedaż magazynów energii Tesli w 2023 roku

Rok 2023 przyniósł spektakularny wzrost sprzedaży magazynów energii produkowanych przez firmę Tesla. Jak wynika z najnowszego raportu finansowego, w ubiegłym roku koncern dostarczył bateryjne systemy magazynowania o łącznej pojemności 14,724 GWh.

Oznacza to wzrost aż o 125% w porównaniu do 6,541 GWh sprzedanych w 2022 roku. Jeszcze rok wcześniej, w 2021 roku, sprzedaż magazynów Tesli wyniosła 3,992 GWh. Tak imponująca dynamika sprawia, że ten segment biznesowy firmy rozwija się znacznie szybciej niż działalność motoryzacyjna.

Rosnące przychody z magazynów energii

Szybko rosnąca sprzedaż przekłada się również na wzrost przychodów osiąganych przez Teslę z biznesu magazynów energii. Segment ten wypracował w 2023 roku 6,035 mld dolarów przychodu, czyli o 54% więcej niż w 2022 roku.

Dla porównania, przychody działu motoryzacyjnego Tesli były wprawdzie nadal wyższe i wyniosły w minionym roku 21,563 mld dol., ale tempo ich wzrostu jest znacznie wolniejsze.

Nowa fabryka zwiększy produkcję magazynów

Jeszcze lepsze wyniki sprzedaży magazynów energii byłyby możliwe, gdyby Tesla dysponowała większymi możliwościami produkcyjnymi. Firma buduje jednak nową fabrykę tych urządzeń Lathrop w Kalifornii, która ma zostać oddana do użytku w 2024 roku.

Po uruchomieniu zakładu zdolności produkcyjne Tesli wzrosną o 40 GWh rocznie, co powinno przełożyć się na dalszy wzrost sprzedaży magazynów energii w kolejnych kwartałach.

Inwestycja ta pokazuje, jak duże znaczenie dla przyszłości Tesli ma ten właśnie segment biznesowy. To magazyny energii, a nie motoryzacja, stają się obecnie siłą napędową amerykańskiej firmy.

Czytaj więcej: Cf energy producent magazynów energii wchodzi na polski rynek

Malejąca sprzedaż instalacji fotowoltaicznych

Choć magazyny energii przeżywają w Tesli prawdziwy boom, to inny "zielony" obszar jej działalności notuje już gorsze wyniki. W minionym roku firma dostarczyła instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 223 MW, podczas gdy w 2022 roku było to 348 MW, a w 2021 - 345 MW.

Rok 2021 2022 2023
Moc instalacji PV Tesli (MW) 345 348 223

Jak tłumaczy Tesla, na taki spadek wpływ miało obniżenie popytu na domowe instalacje fotowoltaiczne w USA w związku z podwyżkami stóp procentowych.

Magazyny zastępują motoryzację jako siła napędowa

Mimo gorszych wyników w fotowoltaice, ogólna sytuacja w "zielonym" segmencie Tesli jest bardzo dobra. To właśnie magazyny energii, a nie motoryzacja, stają się obecnie motorem wzrostu całej firmy i zyskują coraz większe znaczenie w jej działalności.

Jak zapowiedział prezes Tesli, Elon Musk, biznes związany z magazynami energii będzie rósł w kolejnych latach jeszcze szybciej niż dotychczas, wyprzedzając pod względem przychodów działalność motoryzacyjną.

Dalsza ekspansja magazynów energii

Magazyny energii tesli rosna szybciej niz segment motoryzacyjny

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzące lata przyniosą dalszą ekspansję Tesli na rynku magazynów energii. Po oddaniu do użytku nowej fabryki w Lathrop, firma znacząco zwiększy możliwości produkcyjne i będzie mogła zaoferować klientom więcej tych urządzeń.

Dodatkowym czynnikiem napędzającym popyt na magazyny energii będzie rosnąca popularność fotowoltaiki i oczekiwania odbiorców na większą niezależność energetyczną gospodarstw domowych.

  • coraz większe znaczenie magazynów energii w działalności Tesli
  • dalszy wzrost produkcji i sprzedaży po uruchomieniu fabryki w Lathrop

Wszystko to sprawia, że perspektywy dla tego segmentu biznesowego wyglądają bardzo obiecująco. Magazyny energii mają potencjał, by w najbliższych latach zdominować działalność Tesli i zostać głównym motorem wzrostu tej firmy.

Podsumowanie

Rok 2023 przyniósł znaczący wzrost zainteresowania magazynami energii, które zapewniają większą niezależność energetyczną gospodarstw domowych. Tesla, jako lider na tym rynku, odnotowała spektakularny, 125-procentowy wzrost sprzedaży swoich magazynów w stosunku do 2022 roku. Stały się one motorem napędowym rozwoju firmy, wypracowując 6 mld dolarów przychodu.

Aby sprostać rosnącemu popytowi, Tesla buduje nową fabrykę magazynów energii, która zwiększy możliwości produkcyjne o 40 GWh rocznie. Inwestycja ta pokazuje, jak duże znaczenie dla amerykańskiej firmy ma ten właśnie segment biznesowy. To magazyny energii, a nie motoryzacja, napędzają obecnie wzrost Tesli.

Co ciekawe, w tym samym czasie spada sprzedaż instalacji fotowoltaicznych Tesli w USA, na co wpływ miały rosnące stopy procentowe. Niemniej perspektywy dla magazynów energii, które umożliwiają lepsze wykorzystanie energii słonecznej, są bardzo dobre. Prognozuje się dalszą ekspansję Tesli na tym rynku.

Podsumowując, magazyny energii okazały się strzałem w dziesiątkę i zyskują coraz większe znaczenie w portfolio Tesli. Mają potencjał, by wkrótce dominować w działalności tej firmy jako kluczowy obszar wzrostu jej przychodów.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wiaty garażowe z panelami fotowoltaicznymi - idealne rozwiązanie na 2023
  2. Największy na świecie magazyn energii powstał w Chinach. Ten przełomowy projekt zaskoczy Cię!
  3. Zerowy VAT na magazyny energii dla prosumentów na Wyspach: Korzyści dla polskich gospodarstw domowych
  4. Grzałka do fotowoltaiki - jak wybrać najlepszą i najtańszą w 2023?
  5. Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej - poradnik krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Maciejewska
Elwira Maciejewska

Jestem osobą, która pasjonuje się OZE, budowlanką i wykończeniami. Na moim blogu znajdziesz wiele praktycznych porad i inspiracji z tych dziedzin.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły