Największy na świecie magazyn energii powstał w Chinach. Ten przełomowy projekt zaskoczy Cię!

Największy na świecie magazyn energii powstał w Chinach. Ten przełomowy projekt zaskoczy Cię!
Autor Dominika Duda
Dominika Duda01.06.2024 | 3 min.

Wyobraź sobie ogromny zbiornik wypełniony sprężonym powietrzem, służący do magazynowania energii elektrycznej. Tak właśnie wygląda najnowsza instalacja w Chinach – największy na świecie magazyn energii CAES, wykorzystujący technologię magazynowania sprężonego powietrza. Ta rewolucyjna inwestycja za setki milionów dolarów ustanowiła nowe rekordy światowe pod względem pojemności i wydajności, co może być przełomem w rozwoju magazynowania energii na dużą skalę.

Chińska inwestycja przy użyciu technologii CAES

Chiny postanowiły zrewolucjonizować sposób magazynowania energii elektrycznej, inwestując ogromne pieniądze w technologię magazynu sprężonego powietrza (CAES). Ta przełomowa inwestycja przyniosła powstanie największego na świecie magazynu energii w tej technologii, który właśnie rozpoczął działanie.

Zlokalizowany na terenie byłej kopalni soli w Yingcheng w prowincji Hubei, ten gigantyczny obiekt CAES został niedawno podłączony do sieci elektroenergetycznej. Za realizacją tak ambitnego projektu stoi chińska firma China Energy Engineering Group, która zainwestowała w ten projekt setki milionów dolarów.

Technologia CAES polega na sprężaniu powietrza atmosferycznego i magazynowaniu go w zbiornikach pod ziemią lub w opuszczonych kopalniach. Kiedy energia jest potrzebna, sprężone powietrze jest uwalniane i wykorzystywane do napędzania turbin produkujących prąd. To niezwykle innowacyjny sposób na magazynowanie ogromnych ilości energii na żądanie.

Rekordy światowe zostały pobite w Yingcheng

Ten chiński magazyn energii CAES nie tylko jest największym na świecie, ale także ustanowił nowe, imponujące rekordy światowe pod względem pojemności magazynowania energii i wydajności konwersji. Jego moc to aż 300 MW, a pojemność sięga niesamowitych 1,5 GWh!

Zgodnie z założeniami projektowymi, przy gromadzeniu energii przez 8 godzin i rozładowaniu trwającym 5 godzin dziennie, magazyn energii chiny będzie w stanie przekazywać do sieci około 500 GWh energii elektrycznej rocznie. To wystarcza, aby zaspokoić zapotrzebowanie aż 750 tys. chińskich gospodarstw domowych.

Osiągnięcie tak rewolucyjnych parametrów stało się możliwe dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii CAES oraz ogromnemu wysiłkowi inżynierów, którzy pracowali nad tą instalacją przez ponad 2 lata. Całkowity koszt tego największego na świecie magazynu energii wyniósł około 270 milionów dolarów.

  • Moc: 300 MW
  • Pojemność: 1,5 GWh
  • Roczna produkcja: 500 GWh

Czytaj więcej: Rewolucja w bilansowaniu energii dla prosumentów od Columbus

Gigantyczne projekty europejskie i amerykańskie

Chiny nie są jednak jedynym krajem, który stawia na technologię CAES w magazynowaniu energii. W Europie holenderska grupa energetyczna Eneco podpisała umowę z firmą Corre Energy na budowę ogromnego magazynu CAES w Zuidwending w prowincji Groningen. Ten imponujący obiekt ma osiągnąć moc 320 MW i posiadać pojemność pozwalającą na rozładowywanie go z maksymalną mocą przez 3,5 dnia.

Jednak to w USA powstaje największy jak dotąd projekt CAES na świecie. Firma Hydrostor buduje w Kalifornii magazyn Willow Rock Energy Storage Center o planowanej mocy 500 MW i pojemności aż 4 GWh. Hydrostor wykorzystuje przy tym swoją zaawansowaną technologię A-CAES (Advanced Compressed Air Energy Storage).

Te gigantyczne przedsięwzięcia pokazują, że technologia magazynowania energii w postaci sprężonego powietrza ma ogromny potencjał i jest traktowana priorytetowo na całym świecie. Będąc w stanie magazynować energię na niespotykaną dotąd skalę, CAES może w przyszłości odegrać kluczową rolę w zrównoważonym i stabilnym dostarczaniu energii elektrycznej.

Jednak to chiński projekt w Yingcheng wyznaczył zupełnie nowe standardy, udowadniając, że ta rewolucyjna technologia jest w stanie sprostać nawet najbardziej ambitnym wyzwaniom energetycznym.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wiaty garażowe z panelami fotowoltaicznymi - idealne rozwiązanie na 2023
  2. Nieznana zasada opłat za prąd zmieni wszystko? Oto rozwiązanie dla tańszego rachunku
  3. Nowe baterie SolaX Power dla domów - optymalizowane dla CTR i intencji wyszukiwania
  4. Grzałka do fotowoltaiki - jak wybrać najlepszą i najtańszą w 2023?
  5. Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej - poradnik krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dominika Duda
Dominika Duda

OZE, budownictwo i wykończenia to moje pasje, którymi dzielę się na blogu. Znajdziesz u mnie wiele praktycznych porad i inspiracji w tych dziedzinach.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły