Paliwowy gigant przejmuje rynek magazynów energii: co to oznacza dla przemysłu?

Paliwowy gigant przejmuje rynek magazynów energii: co to oznacza dla przemysłu?
Autor Kamil Krawczyk
Kamil Krawczyk17.02.2024 | 5 min.

Francuski koncern paliwowy TotalEnergies przejął niemiecką firmę Kyon Energy, która w zaledwie dwa lata stała się jednym z największych deweloperów magazynów energii w Europie. To strategiczny ruch, który pomoże TotalEnergies zintegrować rosnącą produkcję energii odnawialnej w Niemczech z siecią energetyczną. Przejęcie zapewni też wsparcie dla niestabilnych dostaw energii wiatrowej i słonecznej poprzez magazynowanie nadwyżek wytworzonej energii. Inwestycja oznacza, że francuski gigant umocni swoją pozycję na szybko rozwijającym się rynku magazynów energii.

TotalEnergies przejmuje Kyon Energy

Francuski koncern paliwowy TotalEnergies ogłosił przejęcie niemieckiej firmy Kyon Energy, która w ciągu zaledwie dwóch lat stała się jednym z czołowych deweloperów magazynów energii w Europie. TotalEnergies zapłacił 90 mln euro za 100% udziałów w Kyon Energy, co oznacza wejście na rynek magazynowania energii w Niemczech na dużą skalę.

Kyon Energy posiada obecnie magazyny o mocy 120 MW działające w Niemczech, kolejne o mocy 350 MW są w budowie. Firma uzyskała też pozwolenia na realizację projektów magazynowych o mocy 300 MW. W planach są dalsze inwestycje w magazyny energii o mocy 2 GW.

Ekspansja na niemieckim rynku OZE

Przejęcie Kyon Energy to element ekspansji TotalEnergies na niemieckim rynku odnawialnych źródeł energii. W ubiegłym roku francuski koncern zabezpieczył prawa do budowy morskich farm wiatrowych o mocy 3 GW u wybrzeży Niemiec.

TotalEnergies jest też obecny w Niemczech poprzez sieć ponad 1,1 tys. stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, a także po przejęciu agregatora OZE - firmy Quadra Energy.

Rozwój magazynów wiatrowej energii

Większość inwestycji magazynowych Kyon Energy realizowana jest na północy Niemiec, czyli w regionie o dużym nasyceniu lądowych i morskich farm wiatrowych. Obecność dużej ilości niestabilnych źródeł energii odnawialnej generuje zapotrzebowanie na magazyny energii.

Systemy magazynowania energii przyczynią się do zwiększenia odporności niemieckiego systemu elektroenergetycznego i pomogą rozwiązać problemy z przepustowością sieci w regionach dużej koncentracji OZE

Magazyny energii będą akumulować nadwyżki wytwarzane przez farmy wiatrowe w okresach wysokiej generacji. Następnie oddadzą zmagazynowaną energię do sieci w momentach niższej produkcji z OZE, dzięki czemu poprawi się stabilność dostaw.

Czytaj więcej: Magazyn fotowoltaiki balkonowej - nowy projekt Dyness

Integracja OZE z siecią energetyczną

Magazyny energii są kluczowym elementem integrującym niestabilne odnawialne źródła energii z systemem elektroenergetycznym. Ich zadaniem jest łagodzenie wahań w produkcji prądu z farm wiatrowych i fotowoltaicznych poprzez akumulowanie nadwyżek wytwarzanej energii.

Moc zainstalowana w magazynach energii 120 MW
Magazyny energii w budowie 350 MW
Projekty magazynów z pozwoleniem 300 MW

Pojemność magazynów energii w portfelu Kyon Energy wynosi obecnie 770 MW, z czego 120 MW już pracuje. Docelowo firma planuje posiadać magazyny o mocy 2 GW. Pozwolą one na elastyczne zarządzanie zasobami odnawialnej energii wytworzonej przez niemieckie farmy wiatrowe i elektrownie fotowoltaiczne.

Wsparcie niestabilności zielonej energii

Paliwowy gigant przejmuje rynek magazynów energii: co to oznacza dla przemysłu?

Funkcja magazynów energii bateryjnych to kompensowanie zmienności produkcji energii ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr czy słońce. Ich zadaniem jest stabilizowanie dostaw i zapewnienie ciągłości dostaw energii dla odbiorców.

Pozwalają na akumulację nadwyżek wytwarzanych w okresach wysokiej produktywności OZE i oddawanie zmagazynowanej energii do sieci w momentach obniżonej wydajności zielonych źródeł wytwórczych, np. gdy wieje słabszy wiatr czy mamy pochmurną pogodę.

Największy magazyn energii w Europie

Kyon Energy realizuje obecnie projekt budowy magazynu o mocy 137,5 MW w Dolnej Saksonii, który po ukończeniu w 2025 roku ma szansę być największym tego typu obiektem w Europie. Baterie będą miały pojemność 275 MWh.

Część inwestycji magazynowych Kyon Energy trafi ostatecznie do duńskiej firmy Obton, która skupia się na inwestycjach w OZE. Podpisane umowy zakładają sprzedaż projektów o łącznej mocy 600 MW po ich zrealizowaniu przez niemiecką firmę.

Francuskie inwestycje na rynku niemieckim

Poprzez przejęcie Kyon Energy, TotalEnergies umocni swoją pozycję na rozwijającym się rynku magazynowania energii w Niemczech. Francuski koncern już wcześniej intensywnie inwestował za naszą zachodnią granicą w odnawialne źródła energii i infrastrukturę dla elektromobilności.

Kyon Energy ze swoim portfelem gotowych i przygotowywanych inwestycji w magazyny energii idealnie wpasowuje się w strategiczne plany TotalEnergies. Francuska grupa chce do 2025 roku posiadać 35 GW zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach.

Podsumowanie

Francuski koncern paliwowy TotalEnergies przejął niemiecką firmę Kyon Energy, zajmującą się magazynowaniem energii z OZE za pomocą baterii. To strategiczny ruch na rozwijającym się rynku magazynów energii, który pozwoli na lepszą integrację niestabilnych źródeł odnawialnych z siecią elektroenergetyczną. Magazyny zbudują stabilność dostaw energii, akumulując nadwyżki z wiatraków i paneli słonecznych.

Dzięki przejęciu Kyon Energy przez paliwowego giganta, francuski koncern umocni swoją pozycję na niemieckim rynku OZE. Firma ma już udziały w farmach wiatrowych, stacjach ładowania samochodów elektrycznych i agregatorze zielonej energii. Teraz dołączają magazyny energii o mocy sięgającej 2 GW.

Najczęstsze pytania

TotalEnergies intensywnie inwestuje w odnawialne źródła energii, ale ich produkcja jest niestabilna. Przejęcie firmy Kyon Energy zapewni możliwość magazynowania nadwyżek zielonej energii i stabilizacji dostaw do sieci elektroenergetycznej.

Firma posiada 120 MW mocy w działających magazynach energii, dodatkowe 350 MW jest obecnie w budowie. Kyon Energy uzyskał też pozwolenia dla projektów na 300 MW mocy magazynowej i planuje dalszą rozbudowę.

Głównie w północnych Niemczech, gdzie zlokalizowanych jest wiele farm wiatrowych na lądzie i morzu. Występuje tam duże zapotrzebowanie na stabilizację dostaw energii poprzez jej magazynowanie.

Magazyny pozwolą na zgromadzenie nadwyżek zielonej energii wytwarzanej przy sprzyjających warunkach i oddawanie jej później do sieci. Zwiększy to stabilność dostaw prądu z OZE.

Część inwestycji Kyon Energy zostanie sprzedana duńskiej firmie Obton, która specjalizuje się w projektach z zakresu odnawialnych źródeł energii. Łącznie chodzi o 600 MW mocy magazynowej.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wiaty garażowe z panelami fotowoltaicznymi - idealne rozwiązanie na 2023
  2. Największy na świecie magazyn energii powstał w Chinach. Ten przełomowy projekt zaskoczy Cię!
  3. Nowe baterie SolaX Power dla domów - optymalizowane dla CTR i intencji wyszukiwania
  4. Grzałka do fotowoltaiki - jak wybrać najlepszą i najtańszą w 2023?
  5. Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej - poradnik krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kamil Krawczyk
Kamil Krawczyk

Zapraszam na bloga, gdzie znajdziesz wiele ciekawych informacji o OZE, budownictwie i wykończeniach. Chcę dzielić się swoją wiedzą i pomagać innym.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły