Rewolucja w magazynowaniu energii? Ceny spadają o 15%! Zeneris Projekty zaskakuje

Rewolucja w magazynowaniu energii? Ceny spadają o 15%! Zeneris Projekty zaskakuje
Autor Dominika Duda
Dominika Duda17.05.2024 | 4 min.

Zastanawiasz się nad inwestycją w magazyn energii? Firma Zeneris Projekty donosi, że ceny domowych baterii spadły w tym roku o 10-15 proc. To dobry moment na zakup, zwłaszcza że zapytania o instalacje magazynów energii rosną. Prezes Maciej Kostrzewa spodziewa się też dalszych obniżek cen dzięki rosnącej konkurencji ze strony producentów chińskich.

Dynamika zapytań na instalacje magazynów energii rośnie

Polscy konsumenci coraz częściej poszukują informacji na temat możliwości instalacji magazynów energii. Jak informuje firma Zeneris Projekty, specjalizująca się w projektowaniu rozwiązań magazynów energii, odnotowuje ona wzrost zapytań ofertowych w tym obszarze.

Choć liczba realizowanych projektów magazynów energii w 2023 roku utrzymuje się na ubiegłorocznym poziomie, to rośnie zainteresowanie przyszłymi inwestycjami w tę technologię magazynowania energii. Zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi aktywnie przygotowują się do wdrożenia tego typu rozwiązań.

Główną barierą w podejmowaniu decyzji o zakupie magazynu energii są obecnie wysokie koszty inwestycji oraz oczekiwanie na uruchomienie kolejnych programów dotacyjnych, które mogłyby obniżyć finansowe obciążenie związane z ich montażem.

Spadek cen magazynów energii o 10-15 proc.

Choć wiele osób wstrzymuje się z inwestycjami w magazyny energii, to jednak pojawia się światełko w tunelu. Zeneris Projekty dostrzega bowiem wyraźny spadek cen domowych magazynów energii, sięgający w tym roku nawet 10-15 proc. w stosunku do ubiegłorocznych wartości.

Tendencja spadkowa wynika z rosnącej konkurencji na rynku technologii magazynowania energii. Coraz więcej firm, zarówno polskich, jak i zagranicznych producentów - głównie chińskich, oferuje swoje rozwiązania dla sektora prosumenckiego.

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują zakup magazynu energii na potrzeby własnego domu lub firmy. Niższe ceny magazynów energii sprawią, że będzie to inwestycja bardziej opłacalna i dostępna dla szerszej grupy odbiorców.

Wyprzedaże magazynów przed uruchomieniem "Mojego Prądu"?

Eksperci z Zeneris Projekty zwracają również uwagę na inny możliwy czynnik wpływający na spadek cen magazynów energii w drugiej połowie roku. Opóźnienia w uruchomieniu kolejnej edycji rządowego programu "Mój Prąd" mogą bowiem zmusić dystrybutorów do wyprzedawania zgromadzonych zapasów magazynów, co dodatkowo obniży ich cenę.

  • Jeśli jednak "Mój Prąd" ruszy zgodnie z planem, nie należy spodziewać się drastycznych wyprzedaży.
  • Znacznie istotniejszym bodźcem do obniżek będzie rosnąca konkurencja ze strony producentów chińskich oraz spadek cen komponentów.

Czytaj więcej: To wydarzenie zszokuje cię! Rekordowa liczba wyłączeń fotowoltaiki

Dalsze obniżki cen magazynów energii spodziewane dzięki chińskim producentom

Zdjęcie Rewolucja w magazynowaniu energii? Ceny spadają o 15%! Zeneris Projekty zaskakuje

Niezależnie od losów rządowego programu wsparcia, Zeneris Projekty prognozuje dalszy spadek cen magazynów energii. Główną przyczyną będzie wzrost mocy produkcyjnych oraz obniżki kosztów podzespołów w Chinach, które są aktualnie największym dostawcą technologii magazynowania energii na świecie.

Choć polskie i europejskie firmy również rozwijają swoje kompetencje w tym obszarze, to nie są w stanie konkurować cenowo z tanimi podzespołami z Państwa Środka. Rosnąca podaż magazynów energii ze strony chińskich producentów będzie zatem kluczowym czynnikiem stymulującym dalszy spadek cen magazynów energii na rodzimym rynku.

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują w najbliższej przyszłości zainwestować w magazyn energii. Wraz ze spadkiem cen magazynów energii, ta technologia stanie się bardziej przystępna finansowo, co przyczyni się do większej popularyzacji rozwiązań prosumenckich w Polsce.

Jak widać, rynek magazynów energii czeka prawdziwa rewolucja cenowa. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce tego typu inwestycje staną się realną opcją dla znacznie szerszej grupy konsumentów.

Najczęstsze pytania

Magazyn energii to urządzenie służące do gromadzenia nadwyżek energii elektrycznej, wytwarzanej np. przez instalację fotowoltaiczną, a następnie jej oddawania w momencie, gdy zapotrzebowanie na prąd wzrasta. Pozwala to na maksymalizację wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.

Instalacja magazynu energii to sposób na zwiększenie niezależności energetycznej i obniżenie rachunków za prąd. Zgromadzona nadwyżka może być wykorzystywana w godzinach szczytowego zapotrzebowania, co pozwala ograniczyć zakup energii z sieci. To opłacalna inwestycja w erze rosnących cen prądu.

Wysokość oszczędności zależy od wielkości instalacji, profilu zużycia energii oraz aktualnych stawek opłat dystrybucyjnych i cen prądu. Według szacunków posiadacze instalacji PV z magazynem mogą liczyć na oszczędności rzędu 20-30% na rachunkach za energię elektryczną.

Przy wyborze magazynu energii należy zwrócić uwagę na jego pojemność, żywotność oraz kompatybilność z posiadaną instalacją fotowoltaiczną. Warto też rozważyć opcje integracji z systemem inteligentnego zarządzania energią w domu. Pomocą służą specjalistyczne firmy takie jak Zeneris Projekty.

Tak, w ramach programu "Mój Prąd" planowane jest wprowadzenie dotacji na zakup i montaż magazynów energii dla gospodarstw domowych. Szczegóły nowej edycji programu mają zostać ogłoszone wkrótce. Dotacje zwiększą opłacalność inwestycji w magazyny energii dla konsumentów.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wiaty garażowe z panelami fotowoltaicznymi - idealne rozwiązanie na 2023
  2. Największy na świecie magazyn energii powstał w Chinach. Ten przełomowy projekt zaskoczy Cię!
  3. Nowe baterie SolaX Power dla domów - optymalizowane dla CTR i intencji wyszukiwania
  4. Grzałka do fotowoltaiki - jak wybrać najlepszą i najtańszą w 2023?
  5. Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej - poradnik krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dominika Duda
Dominika Duda

OZE, budownictwo i wykończenia to moje pasje, którymi dzielę się na blogu. Znajdziesz u mnie wiele praktycznych porad i inspiracji w tych dziedzinach.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły