Dofinansowanie do prądu 2021 - sprawdź kto może otrzymać dopłaty za energię elektryczną

 Dofinansowanie do prądu 2021 - sprawdź kto może otrzymać dopłaty za energię elektryczną
Autor Artur Zalewski
Artur Zalewski15.09.2023 | 6 min.

Rosnące ceny energii elektrycznej stają się coraz większym problemem dla polskich gospodarstw domowych. W związku z tym rząd wprowadził program dopłat do rachunków za prąd, aby ulżyć portfelom obywateli. Poniższy artykuł wyjaśnia, kto może liczyć na dofinansowanie do energii elektrycznej w 2021 roku oraz jakie są zasady i warunki przyznawania dopłat za prąd.

Kto może otrzymać dopłaty do prądu w 2021 roku?

Program dopłat do energii elektrycznej skierowany jest do gospodarstw domowych, które spełniają kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania dodatku energetycznego. Są to osoby o niskich dochodach, dla których opłacenie rachunków za prąd stanowi poważny problem finansowy.

Aby otrzymać dopłatę do prądu, przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie może przekraczać:

 • 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym
 • 1500 zł w gospodarstwie wieloosobowym

Dodatek przysługuje również osobom mającym prawo do zryczałtowanego dodatku energetycznego, czyli m.in. emerytom i rencistom pobierającym najniższe świadczenia. Warunkiem otrzymania dofinansowania do prądu jest złożenie odpowiedniego wniosku we właściwym terminie.

Jakie są warunki przyznania dopłat za energię elektryczną?

Aby otrzymać dopłatę, należy złożyć wniosek o dodatek energetyczny w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wnioski przyjmowane są od 1 września do 1 grudnia 2021 roku.

Poza spełnieniem kryterium dochodowego, wnioskodawca musi być stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkiwać w miejscu dostarczania energii.

Dodatek energetyczny przysługuje tylko na główne miejsce zamieszkania, więc jeśli ktoś posiada np. dom letniskowy, to nie otrzyma na niego dopłaty za prąd.

Ile wynoszą dopłaty do rachunków za prąd w 2021 roku?

Wysokość przyznawanego dodatku energetycznego zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym. Dopłaty wynoszą odpowiednio:

 • 1 osoba - 693 zł rocznie
 • 2 osoby - 938 zł rocznie
 • 3 osoby - 1183 zł rocznie
 • 4 osoby - 1428 zł rocznie
 • 5 i więcej osób - 1673 zł rocznie

Kwoty te stanowią zwrot części rocznych wydatków na energię elektryczną. Dopłaty do prądu wypłacane będą w dwóch równych ratach - pierwsza do 30 listopada, druga do 31 grudnia 2021 r.

Gdzie i jak złożyć wniosek o dopłatę do energii elektrycznej?

 Dofinansowanie do prądu 2021 - sprawdź kto może otrzymać dopłaty za energię elektryczną

Aby otrzymać dodatek energetyczny, należy w terminie od 1 września do 1 grudnia 2021 r. złożyć wniosek w gminie lub mieście właściwym dla miejsca zamieszkania. Można to zrobić osobiście lub online przez platformę ePUAP.

Wniosek powinien zawierać dane osobowe wnioskodawcy, liczbę osób w gospodarstwie domowym, numer konta do przelewu oraz załącznik potwierdzający dochód. Przy składaniu wniosku należy okazać dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem.

Co zrobić, jeśli została mi odrzucona dopłata za prąd?

Jeśli urząd gminy wydał decyzję o odmowie przyznania dodatku energetycznego, można się odwołać od niej w ciągu 14 dni. Odwołanie należy złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem urzędu gminy.

Najczęstszymi powodami odrzucenia wniosku są: przekroczenie kryterium dochodowego, niespełnienie warunku zamieszkiwania, błędy formalne we wniosku lub brak wymaganych załączników. Warto zweryfikować przyczynę odmowy i ewentualnie poprawić lub uzupełnić dokumenty.

Czy dopłaty do prądu przysługują również firmom i przedsiębiorcom?

Niestety dopłaty do energii elektrycznej w ramach dodatku energetycznego przeznaczone są wyłącznie dla gospodarstw domowych. Nie mogą z nich skorzystać firmy, przedsiębiorstwa, instytucje czy inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Jedynie osoby fizyczne będące odbiorcami indywidualnymi energii elektrycznej do celów mieszkaniowych mają prawo ubiegać się o dofinansowanie do prądu.

Jaką pomoc mogą uzyskać ubodzy energetycznie oprócz dopłat do rachunków?

Oprócz dodatku energetycznego, ubogich energetycznie obejmuje także tzw. dodatek mieszkaniowy, czyli dofinansowanie do czynszu i opłat. Ponadto mogą oni starać się o dodatki osłonowe, które będą wypłacane od stycznia 2022 r.

Pomoc dla ubogich energetycznie obejmuje również bezpłatne poradnictwo konsumenckie oraz wsparcie w realizacji inwestycji, np. wymiany pieca lub ocieplenia budynku. Dzięki temu rachunki za energię mogą zostać obniżone.

Kiedy wypłacane będą pieniądze z dopłat do energii elektrycznej w 2021 roku?

Dopłaty do prądu w ramach dodatku energetycznego wypłacane będą w dwóch równych ratach bezpośrednio na konto wskazane we wniosku. Pierwsza rata zostanie przelana do 30 listopada 2021 r., a druga do 31 grudnia 2021 r.

Aby otrzymać pieniądze z dopłaty, należy złożyć kompletny i prawidłowy wniosek we wskazanym terminie, a następnie uzbroić się w cierpliwość i poczekać na przelew od gminy.

Podsumowanie

Dopłaty do energii elektrycznej to forma wsparcia dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, dla których opłacenie rachunków za prąd jest problemem. Aby otrzymać dofinansowanie, należy spełnić kryterium dochodowe i złożyć wniosek we właściwej gminie.

Wysokość dodatku energetycznego zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym i wynosi od 693 do 1673 zł rocznie. Pieniądze wypłacane są w dwóch ratach bezpośrednio na konto podane we wniosku.

Najczęściej zadawane pytania

Termin składania wniosków upływa 1 grudnia 2021 r. Później złożone dokumenty nie będą rozpatrywane.

Nie, nawet emeryci muszą złożyć wniosek o przyznanie dodatku energetycznego. Dopłaty nie są przyznawane automatycznie.

Niestety nie. Aby otrzymać dodatek energetyczny, trzeba bezwzględnie spełniać warunek dochodowy określony w przepisach.

Pierwsza rata dodatku energetycznego jest wypłacana do 30 listopada, a druga do 31 grudnia 2021 r. Pieniądze trafiają bezpośrednio na konto.

Pomoc oferują pracownicy opieki społecznej w urzędzie gminy lub miasta. Można też zgłosić się do punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wiaty garażowe z panelami fotowoltaicznymi - idealne rozwiązanie na 2023
 2. Zerowy VAT na magazyny energii dla prosumentów na Wyspach: Korzyści dla polskich gospodarstw domowych
 3. FOTOWOLTAIKA NA GRUNCIE - JAKA KONSTRUKCJA POD PANELE JEST NAJLEPSZA? OPTYMALNE ROZWIĄZANIE W 2023
 4. Przewody i kable do fotowoltaiki - kup online najlepsze przewody PV
 5. Pokoj dzieciecy boho - urządzamy mieszkanie w stylu boho
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Artur Zalewski
Artur Zalewski

Odnawialne źródła energii, budowlanka i wykończenia to moje obszary zainteresowań. Na blogu staram się przekazywać praktyczne informacje i ciekawe pomysły.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły