Jaka moc fotowoltaiki potrzebna do domu? Ile KW wyprodukuje instalacja?

 Jaka moc fotowoltaiki potrzebna do domu? Ile KW wyprodukuje instalacja?
Autor Kamil Krawczyk
Kamil Krawczyk15.09.2023 | 4 min.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiedniej mocy. Od tego zależy ile energii elektrycznej będziemy w stanie wyprodukować na własne potrzeby i ile zaoszczędzić na rachunkach. Przy wyborze mocy warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników.

Ile KW potrzebuje dom? Kalkulator zapotrzebowania

Na początku należy określić całkowite roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwie domowym. Można to zrobić na podstawie rachunków za prąd z ostatnich 12 miesięcy. Trzeba zsumować zużycie z poszczególnych miesięcy i uzyskać roczną wartość w kWh. Innym sposobem jest skorzystanie z kalkulatorów zapotrzebowania dostępnych w internecie. Wystarczy wpisać dane na temat powierzchni domu, liczby mieszkańców i sprzętów elektrycznych. Kalkulator oszacuje całkowite zapotrzebowanie na energię.

Jaką moc PV wybrać do domu jednorodzinnego?

Dla domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 150 m2 optymalna moc instalacji fotowoltaicznej to zazwyczaj 5-10 kW. Mniejsze instalacje 2-4 kW mogą wystarczyć dla małych domów lub na początkowym etapie. Instalacje powyżej 10 kW montowane są w większych budynkach lub gdy chcemy zaspokoić wszystkie potrzeby energetyczne.

Na co zwrócić uwagę wybierając moc instalacji fotowoltaicznej?

Przy określaniu mocy instalacji PV warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Roczne zużycie prądu w gospodarstwie domowym
  • Powierzchnię dachu dostępną pod montaż paneli
  • Ewentualną chęć magazynowania energii w akumulatorach
  • Plany rozbudowy instalacji w przyszłości
  • Ograniczenia prawne - aktualny limit mocy mikroinstalacji to 50 kW

Ile paneli PV potrzeba do określonej mocy instalacji?

 Jaka moc fotowoltaiki potrzebna do domu? Ile KW wyprodukuje instalacja?

Liczbę paneli fotowoltaicznych potrzebnych do uzyskania pożądanej mocy instalacji można obliczyć dzieląc moc instalacji przez typową moc pojedynczego panela.Np. dla instalacji o mocy 6 kW i paneli o mocy 300 W będzie to 6 000 W / 300 W = 20 paneli.

Jak obliczyć produkcję energii z instalacji fotowoltaicznej?

Produkcję energii elektrycznej z instalacji PV można oszacować mnożąc jej moc (w kWp) przez tzw. roczną produktywność dla danego regionu. W Polsce wynosi ona średnio ok. 900-1100 kWh/kW. Przykładowo instalacja o mocy 5 kWp powinna wyprodukować ok. 5 000 W * 1 000 kWh/kW = 5 000 kWh energii rocznie.

Czy nadmiar energii z PV idzie do sieci czy się marnuje?

Energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby domu. Nadwyżki nie zużyte na bieżąco są oddawane do sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu nie marnuje się energii, a dodatkowo można uzyskać korzyści finansowe w postaci rozliczenia za jej sprzedaż.

Jak magazynować nadwyżki prądu z fotowoltaiki?

Aby magazynować nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej, można zastosować akumulatory (baterie). Najczęściej stosowane to akumulatory ołowiowo-kwasowe lub litowo-jonowe. Pojemność akumulatorów należy dobrać do mocy instalacji PV i zapotrzebowania domu. Odpowiednio dobrane magazyny energii pozwolą na większe wykorzystanie wyprodukowanego prądu.

Ile KW daje 1 panel fotowoltaiczny? Moc pojedynczego modułu

Typowe panele fotowoltaiczne montowane na dachach domów jednorodzinnych mają moc od 300 do 400 Wp. Oznacza to, że pojedynczy standardowy moduł PV o powierzchni ok. 1,7 m2 może zapewnić maksymalną moc na poziomie 300-400 W. Dobierając moce poszczególnych paneli, trzeba brać pod uwagę całkowitą moc instalacji jaką chcemy uzyskać.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej jest kluczowy, aby zapewniła ona maksymalne korzyści. Analizując roczne zużycie prądu, dostępną powierzchnię montażową i możliwości magazynowania energii, można trafnie określić optymalną wielkość systemu PV dla konkretnego gospodarstwa domowego. Wybierając sprawdzone panele fotowoltaiczne i projektując instalację pod profesjonalnym nadzorem, zyskujemy gwarancję niezawodnego źródła czystej energii elektrycznej prosto z dachu.

Najczęściej zadawane pytania

Optymalnie moc PV powinna pokrywać ok. 70-80% rocznego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii na własne potrzeby.

Warto rozważyć nieco większą moc od obecnych potrzeb, np. 10-20%. Pozwoli to na rozbudowę domu czy zakup nowych urządzeń bez konieczności rozbudowy systemu.

Dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wystarczająca może być instalacja PV o mocy 2-3 kW. Przy większej liczbie osób należy dobrać ok. 1 kW mocy na każdą kolejną osobę.

Aby uzyskać moc 1 kW, przy standardowych panelach 300-400 W, potrzeba 3-4 modułów fotowoltaicznych.

Moc instalacji fotowoltaicznej podana jest w specyfikacji technicznej lub na tabliczce znamionowej falownika. Można też zsumować moc znamionową wszystkich zainstalowanych paneli.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje prąd w Polsce? Sprawdź aktualne ceny za 1 kWh w 2023 roku
  2. Zerowy VAT na magazyny energii dla prosumentów na Wyspach: Korzyści dla polskich gospodarstw domowych
  3. FOTOWOLTAIKA NA GRUNCIE - JAKA KONSTRUKCJA POD PANELE JEST NAJLEPSZA? OPTYMALNE ROZWIĄZANIE W 2023
  4. Przewody i kable do fotowoltaiki - kup online najlepsze przewody PV
  5. Pokoj dzieciecy boho - urządzamy mieszkanie w stylu boho
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kamil Krawczyk
Kamil Krawczyk

Zapraszam na bloga, gdzie znajdziesz wiele ciekawych informacji o OZE, budownictwie i wykończeniach. Chcę dzielić się swoją wiedzą i pomagać innym.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły