Rozpoczęto budowę największego magazynu energii w Szwecji

Rozpoczęto budowę największego magazynu energii w Szwecji
Autor Kamil Krawczyk
Kamil Krawczyk25.02.2024 | 6 min.

Budowa największego magazynu energii w Szwecji właśnie się rozpoczęła. Francuska firma Neoen, deweloper tej ogromnej inwestycji, poinformowała o starcie prac budowlanych. Magazyn o nazwie Isbillen Power Reserve, wykorzystujący baterie litowo-jonowe, ma mieć moc 93,9 MW i pojemność 93,9 MWh. Obiekt ten będzie największym tego typu magazynem energii nie tylko w Szwecji, ale i w całym regionie krajów nordyckich. Jego budowa potrwa do pierwszej połowy 2025 roku.

Budowa magazynu energii w Szwecji

We wrześniu 2022 roku francuska firma Neoen podpisała umowę ze szwedzkim operatorem systemu przesyłowego Svenska Kraftnät na budowę ogromnego magazynu energii w Szwecji. Inwestycja o nazwie Isbillen Power Reserve powstaje w północnej części kraju, w hrabstwie Västernorrland, około 100 km od miasta Östersund.

Oficjalne rozpoczęcie prac budowlanych miało miejsce w lutym 2023 roku. Prace prowadzone są przez konsorcjum firm szwedzkich i francuskich. Planowany termin oddania magazynu do użytku to pierwsza połowa 2025 roku.

Inwestycja jest realizowana w ramach strategii Neoen, która zakłada zwiększenie obecności tej firmy na rynku magazynowania energii w Szwecji i innych krajach skandynawskich. Francuski koncern już teraz posiada w tym regionie elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne oraz magazyny energii.

Magazyn wspiera stabilność sieci

Głównym celem budowy magazynu Isbillen Power Reserve jest wsparcie stabilności szwedzkiego systemu elektroenergetycznego. Będzie on świadczył usługi rezerwy mocy, dzięki czemu zapewni większe bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.

Ponadto magazyn pomoże zintegrować ze siecią zmienne źródła odnawialne, takie jak farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne. W ten sposób przyczyni się do transformacji Szwecji w kierunku zeroemisyjnej gospodarki.

Parametry techniczne magazynu w Szwecji

Sercem magazynu Isbillen Power Reserve będą baterie litowo-jonowe o łącznej pojemności 93,9 MWh. Maksymalna moc magazynu wyniesie 93,9 MW. Tym samym będzie on jednym z największych tego typu obiektów w Europie.

Baterie zostaną zamontowane w kontenerach, które dostarczy francuska firma Nidec. Falowniki do magazynu wyprodukują natomiast Włosi. Pozostała infrastruktura elektryczna i systemy kontrolne będą dziełem inżynierów szwedzkich i francuskich.

Moc magazynu 93,9 MW
Pojemność 93,9 MWh
Technologia Baterie litowo-jonowe
Producent baterii Nidec (Francja)

Magazyn Isbillen Power Reserve swoimi rozmiarami zdetronizuje dotychczasowego lidera w regionie - szwedzki magazyn bateryjny Storen Power Reserve należący również do Neoen. Ma on moc 52 MW i pojemność 52 MWh.

Lokalizacja magazynu energii w Szwecji

Magazyn Isbillen Power Reserve powstaje w północno-wschodniej Szwecji, na terenie hrabstwa Västernorrland. Dokładna lokalizacja to miejscowość Isbillen, około 100 km od miasta Östersund, w pobliżu elektrowni wodnej Gravbruket.

Teren pod inwestycję został udostępniony przez szwedzkiego operatora sieci dystrybucyjnej E.ON. W pobliżu znajduje się już magazyn Storen Power Reserve należący do Neoen. Oba obiekty będą ze sobą ściśle współpracować.

Ten projekt bateryjny będzie ważnym wkładem w stabilizację szwedzkiej sieci i uzupełni wdrażanie nieciągłych odnawialnych źródeł energii w kraju – powiedział Martin Höhler z E.ON.

Lokalizacja magazynu została wybrana tak, aby jak najlepiej współpracował on z odnawialnymi źródłami energii w regionie. Ma to kluczowe znaczenie dla rozwoju zielonej energii w Szwecji.

Francuska firma buduje magazyn w Szwecji

Rozpoczęto budowę największego magazynu energii w Szwecji

Inwestorem budującym magazyn Isbillen Power Reserve jest francuska firma Neoen, jeden z największych na świecie developerów projektów z zakresu magazynowania energii.

Neoen od kilku lat systematycznie zwiększa swoją obecność na rynku skandynawskim. Posiada już w regionie farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne oraz magazyn Storen Power Reserve w Szwecji.

Firma deklaruje, że ponad połowę wartości projektu Isbillen Power Reserve zapewnią europejskie, głównie francuskie i włoskie firmy. Szwedzi dostarczą usługi budowlane i część prac inżynieryjnych.

Doświadczenie w budowie megabaterii

Neoen może pochwalić się imponującym doświadczeniem w realizacji podobnych inwestycji. Koncern jest właścicielem m.in. magazynów Victorian Big Battery w Australii (300 MW/450 MWh) oraz Hornsdale Power Reserve (150 MW/193,5 MWh).

Firma z powodzeniem wykorzysta to know-how przy budowanym obecnie magazynie Isbillen Power Reserve. Projekt ten jest kluczowy dla strategii Neoen w regionie Europy Północnej.

Magazyn w Szwecji największy w Europie

Po ukończeniu inwestycji Isbillen Power Reserve stanie się największym magazynem energii w Szwecji. Jednocześnie będzie to jeden z największych tego typu obiektów w całej Europie. Dla porównania, uruchomiony w 2022 roku w Wielkiej Brytanii magazyn Bumpers Battery Energy Storage System ma moc 99 MW i pojemność 198 MWh.

Magazyn Isbillen Power Reserve swoją skalą zbliży się więc do rekordzistów z innych części świata. Przykładowo, magazyn Hornsdale Power Reserve w Australii ma 150 MW mocy i prawie 194 MWh pojemności. Jeszcze większy jest Victorian Big Battery (300 MW/450 MWh), również należący do Neoen.

Firma ta zamierza kontynuować realizację podobnych projektów w krajach Europy Północnej. Kolejne inwestycje będą opierały się na sprawdzonych już rozwiązaniach technologicznych, które Neoen wdrożył przy swoich magazynach energetycznych w Australii.

Korzyści z magazynu dla Szwecji

Eksploatacja magazynu Isbillen Power Reserve przyniesie wymierne korzyści dla szwedzkiego systemu elektroenergetycznego. Przede wszystkim zwiększy się stabilność pracy sieci dzięki usługom rezerwy mocy świadczonym przez baterie.

Ponadto megabateria wesprze rozwój lokalnych źródeł odnawialnych, które ze względu na niesterowalność produkcji energii wymagają systemów magazynowania. To z kolei pozwoli Szwecji skuteczniej realizować ambitne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Elastyczność pracy magazynu przełoży się także na mniejsze koszty stabilizacji systemu elektroenergetycznego. Szwedzi z pewnością odczują to w swoich rachunkach za prąd.

Magazyn energii wspiera OZE w Szwecji

Jednym z głównych zadań magazynu Isbillen Power Reserve będzie wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Szwecji. Instalacja ta pozwoli na większą integrację z siecią zmiennych źródeł, takich jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

Kluczowa w tym kontekście jest lokalizacja magazynu, która została wybrana tak, aby jak najlepiej współpracował on z istniejącymi i planowanymi projektami OZE w regionie. Magazyn będzie więc swoistym centrum dystrybucji ekologicznej energii.

Elastyczność systemu pozwoli magazynować nadwyżki energii z OZE i oddawać ją do sieci w momentach deficytu. Przełoży się to na większą płynność dostaw „zielonej” energii.

  • Wzrost udziału OZE w miksie energetycznym Szwecji
  • Spadek emisji gazów cieplarnianych
  • Mniejsza zależność od importu paliw kopalnych

Wdrożenie strategii fit-for-55, a docelowo osiągnięcie neutralności klimatycznej wymaga stabilnych ram dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Takie właśnie warunki zapewni magazyn Isbillen Power Reserve.

Podsumowanie

We wrześniu 2022 roku podpisano umowę na budowę w Szwecji jednego z największych w Europie magazynów energii. Bateryjny magazyn prądu o nazwie Isbillen Power Reserve powstaje w północnej części kraju. Ma mieć moc 93,9 MW i pojemność 93,9 MWh.

Zasobnik energii będzie wspierał stabilność sieci elektroenergetycznej w Szwecji i ułatwi integrację odnawialnych źródeł energii. Dzięki magazynowi kraj ten zbliży się do realizacji celów neutralności klimatycznej.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wiaty garażowe z panelami fotowoltaicznymi - idealne rozwiązanie na 2023
  2. Największy na świecie magazyn energii powstał w Chinach. Ten przełomowy projekt zaskoczy Cię!
  3. Nowe baterie SolaX Power dla domów - optymalizowane dla CTR i intencji wyszukiwania
  4. Grzałka do fotowoltaiki - jak wybrać najlepszą i najtańszą w 2023?
  5. Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej - poradnik krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kamil Krawczyk
Kamil Krawczyk

Zapraszam na bloga, gdzie znajdziesz wiele ciekawych informacji o OZE, budownictwie i wykończeniach. Chcę dzielić się swoją wiedzą i pomagać innym.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły